Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 31.10.2021 - 17:00, Güncelleme: 31.10.2021 - 17:34

560 Yıllık Kapalıçarşı Büyük Restorasyonla Yeni Turizm Sezonuna Hazırlanıyor

 

560 Yıllık Kapalıçarşı Büyük Restorasyonla Yeni Turizm Sezonuna Hazırlanıyor

560 Yıllık Kapalıçarşı Büyük Restorasyonla Yeni Turizm Sezonuna Hazırlanıyor
560 yıllık tarihi geçmiş ile  İstanbul 'un en gözde yapıları arasındaki Kapalıçarşı ‘da ,son 150 yılın en kapsamlı restorasyon çalışması büyük bir ölçüde tamamlandı.  Kapalıçarşı ‘da yapılan restorasyonla ilgili açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, "6. ayın sonunda inşallah yepyeni bir Kapalıçarşı'yı açmış olacağız. Önümüzdeki turizm sezonunda farklı bir Kapalıçarşı'ya uyanmış olacağız” dedi. Tarihi yapıda, 17.000 metrekare taban döşemesi, yaklaşık 2 bin 500 dükkan, 65 sokak ve 22 kapının bulunmakta. Kapalıçarşı restorasyon çalışmaları kapsamında duvarlar depreme karşı güçlendirilirken, alt yapı çalışmalarının yanı sıra vitrin cepheleri uygun hale getiriliyor. Yapımına 1461 yılında başlanmış olan Tarihi Kapalıçarşı , tarih boyunca birçok doğal afette görmüş. En son gördüğü 1894 depremiyle yaşadığı afet sonrası çarşıda yapılan en kapsamlı çalışma, İstanbul Valiliği, Kapalıçarşı kat malikleri ve Fatih Belediyesi iş birliğiyle yapılıy         150 yıllık en kapsamlı çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Başkan Turan, “Bu çarşıdaki bütün sokaklardaki kalem işleri, ki bunların tamamı kalem işleri olarak yapılıyor, orijinaline uygun şekilde yapılıyor. Raspa ve bu şekilde de kalem işleri yapılıyor. Burada sadece 40'ın üzerinde arkadaşımız kalem işi üzerinde çalışıyor. Yine burada beden duvarları güçlendirmeleri yapılıyor. Bu çok önemli, çünkü görünmeyen kılcal çatlaklar var. Bunlar takip ediliyor. Dediğim gibi burası tamamı UNESCO Dünya Miras alanındaki yerler. Kapalıçarşı İstanbul'un en büyük değeri. Hem geçmişte hem de bugün ticaretin en önemli merkezlerinden bir tanesi. Burada bütün elektrik kablolarının aksamları baspar dediğimiz sistemle askıda görülen bütün kablolar kaldırılacak ve sistemin tamamı kanalların içerisine alınmış olacak. Buradaki ışıklar yeniden düzenlenmiş olacak. Kapalıçarşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki yüzyıllar içerisinde de İstanbul ticaretine yön verecek bir merkez olarak devam edecek” şeklinde konuştu. Restorasyon için verilen süreyi 6 ay öne çektiklerini aktaran Başkan Turan, “Restorasyon çalışmalarını yürüten firmaya ve Kapalıçarşı esnafına teşekkür ediyorum. Onlar başından beri gerçekten fedakarlık yapıyorlar. Bizler de bitişi 6 ay geriye çektik. İnşallah 6’ıncı ayda buradaki bütün işlerimiz bitmiş olacak. Zaten son 3 ayda sadece kalem işlerimiz kalacak. Çarşı bittikten sonra çarşımız yüz akı bir şekilde tekrar açılmış olacak. Buradaki çalışan esnafımıza ve Türkiye ekonomisine hizmet etmiş olacak. Taban döşemesinin yüzde yüzünü tamamladık. Kalem işleri de yüzde 15 aşamasında. 6. ayın sonuna kadar bütün imalatlar, kablo sistemlerinin baspara alınması ve kalem işleri dahil olmak üzere bitmiş olacak. 6. ayın sonunda inşallah yepyeni bir Kapalıçarşı'yı açmış olacağız. Önümüzdeki turizm sezonunda farklı bir Kapalıçarşı'ya uyanmış olacağız” dedi.  
560 Yıllık Kapalıçarşı Büyük Restorasyonla Yeni Turizm Sezonuna Hazırlanıyor

560 yıllık tarihi geçmiş ile  İstanbul 'un en gözde yapıları arasındaki Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı ‘da ,son 150 yılın en kapsamlı restorasyon " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> restorasyon çalışması büyük bir ölçüde tamamlandı.

  Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı ‘da yapılan restorasyonla ilgili açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, "6. ayın sonunda inşallah yepyeni bir Kapalıçarşı'yı açmış olacağız. Önümüzdeki turizm " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> turizm sezonunda farklı bir Kapalıçarşı'ya uyanmış olacağız” dedi.

Tarihi yapıda, 17.000 metrekare taban döşemesi, yaklaşık 2 bin 500 dükkan, 65 sokak ve 22 kapının bulunmakta. Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı restorasyon " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> restorasyon çalışmaları kapsamında duvarlar depreme karşı güçlendirilirken, alt yapı çalışmalarının yanı sıra vitrin cepheleri uygun hale getiriliyor.

Yapımına 1461 yılında başlanmış olan Tarihi Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı , tarih boyunca birçok doğal afette görmüş. En son gördüğü 1894 depremiyle yaşadığı afet sonrası çarşıda yapılan en kapsamlı çalışma, İstanbul Valiliği, Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı kat malikleri ve Fatih Belediyesi iş birliğiyle yapılıy
       

150 yıllık en kapsamlı çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Başkan Turan, “Bu çarşıdaki bütün sokaklardaki kalem işleri, ki bunların tamamı kalem işleri olarak yapılıyor, orijinaline uygun şekilde yapılıyor. Raspa ve bu şekilde de kalem işleri yapılıyor. Burada sadece 40'ın üzerinde arkadaşımız kalem işi üzerinde çalışıyor. Yine burada beden duvarları güçlendirmeleri yapılıyor. Bu çok önemli, çünkü görünmeyen kılcal çatlaklar var. Bunlar takip ediliyor. Dediğim gibi burası tamamı UNESCO Dünya Miras alanındaki yerler. Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı İstanbul'un en büyük değeri. Hem geçmişte hem de bugün ticaretin en önemli merkezlerinden bir tanesi. Burada bütün elektrik kablolarının aksamları baspar dediğimiz sistemle askıda görülen bütün kablolar kaldırılacak ve sistemin tamamı kanalların içerisine alınmış olacak. Buradaki ışıklar yeniden düzenlenmiş olacak. Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki yüzyıllar içerisinde de İstanbul ticaretine yön verecek bir merkez olarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Restorasyon " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Restorasyon için verilen süreyi 6 ay öne çektiklerini aktaran Başkan Turan, “ Restorasyon " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Restorasyon çalışmalarını yürüten firmaya ve Kapalıçarşı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Kapalıçarşı esnafına teşekkür ediyorum. Onlar başından beri gerçekten fedakarlık yapıyorlar. Bizler de bitişi 6 ay geriye çektik. İnşallah 6’ıncı ayda buradaki bütün işlerimiz bitmiş olacak. Zaten son 3 ayda sadece kalem işlerimiz kalacak. Çarşı bittikten sonra çarşımız yüz akı bir şekilde tekrar açılmış olacak. Buradaki çalışan esnafımıza ve Türkiye " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> Türkiye ekonomisine hizmet etmiş olacak. Taban döşemesinin yüzde yüzünü tamamladık. Kalem işleri de yüzde 15 aşamasında. 6. ayın sonuna kadar bütün imalatlar, kablo sistemlerinin baspara alınması ve kalem işleri dahil olmak üzere bitmiş olacak. 6. ayın sonunda inşallah yepyeni bir Kapalıçarşı'yı açmış olacağız. Önümüzdeki turizm " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank"> turizm sezonunda farklı bir Kapalıçarşı'ya uyanmış olacağız” dedi.

 

İstanbul HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve turkayhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.